logo przedsiebiorcy

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa - przedłużenie terminu konsultacji

Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że 9 listopada 2018 r. do konsultacji publicznych został skierowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa (projekt z dnia 8 listopada 2018 r.) – zamieszczony na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny (link https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12317902).

 

Zasadniczym celem tego projektu jest uporządkowanie systemu stawek podatku VAT poprzez wprowadzenie jasnych, przejrzystych i przyjaznych w stosowaniu zasad. Projekt ten z jednej strony upraszcza system stawek VAT, z drugiej strony wprowadza mechanizmy zapewniające pewność prawną dla podatników co do stosowania stawek VAT.


W projekcie przyjęto założenie, że w przypadku konieczności zmiany stawki na dane grupy towarów stosowana będzie raczej zasada „równania w dół”, czyli obniżenie stawki VAT.


Projekt nie ma celu fiskalnego, to znaczy założono neutralny skutek zmian w stawkach VAT dla wpływów budżetowych. Celem projektu jest wyłącznie uproszczenie i racjonalizacja systemu stawek VAT. Oznacza to jednak, że w niektórych zakresach konieczne okazało się podwyższenie stawek VAT na wybrane, ale nieliczne, produkty.

Prosimy o przekazywanie uwag i opinii do projektu ustawy w terminie do 16 grudnia 2018 r., również w formie elektronicznej (edytowalnej) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Łączymy

Inspirujemy

Wspieramy sukces