Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców

Rada Naukowo-Ekspercka

Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców PRZEDSIĘBIORCY.PL

dr Andrzej Malinowski

Honorowy Prezydent Pracodawców RP

Polityk, ekonomista i działacz gospodarczy, poseł na Sejm II kadencji, w latach 2001–2022 prezydent organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie Honorowy Prezydent Pracodawców RP.Ukończył w 1969 studia na Wydziale Handlowo-Towaroznawczym Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, w 1975 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Od 1966 działał w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym, w latach 1990–2001 należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 80. pełnił funkcje podsekretarza stanu w Ministerstwie Handlu Wewnętrznego i Usług oraz w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. 

Od 1990 do 1996 pracował na kierowniczych stanowiskach w spółkach prawa handlowego. W latach 1996–1998 był wiceministrem w Centralnym Urzędzie Planowania i Ministerstwie Gospodarki. W 1998 został Prezesem Zarządu przedsiębiorstwa Sava Investment Group. W 2000 został Wiceprezydentem, a w następnym roku Prezydentem Konfederacji Pracodawców Polskich (2010 organizacja ta zmieniła nazwę na Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej); uzyskiwał reelekcję na kolejne kadencje. Na czele tej organizacji stał do 2022. Następnie Andrzej Malinowski został Honorowym Prezydentem Pracodawców RP i Przewodniczącym Rady. W 2010 prezydent Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. W 2015 z ramienia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej został członkiem powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę – Rady Dialogu Społecznego.

prof. dr hab. Sławomir Ireneusz Bukowski

polski ekonomista i nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny, Rektor Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego

Ekonomista i nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny oraz rektor Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego, profesor nauk ekonomicznych.Prof. dr hab. Sławomir Bukowski (ur. w 1956 r.) studia wyższe ukończył w 1979 r. na Wydziale Ekonomicznym Politechniki Świętokrzyskiej, uzyskując tytuł magistra ekonomii. Stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych otrzymał na Uniwersytecie Warszawskim w 1986 r., a stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii w 2004 r. na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W lipcu 2013 r. otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych.Na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu pracuje od 1979 r., początkowo jako adiunkt w Zakładzie Ekonomii, a kolejno adiunkt w Katedrze Bankowości, profesor nadzwyczajny w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Integracji Regionalnej, profesor zwyczajny i profesor w Katedrze Biznesu i Finansów Międzynarodowych. W latach 2012-2020 pełnił funkcję prorektora ds. Rozwoju Kadry i Współpracy z Zagranicą i pierwszego zastępcy rektora radomskiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, od września 2020 r. funkcję rektora Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, a od września 2023 r. funkcję rektora Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Jego zainteresowania naukowe i badania koncentrują się wokół zagadnień finansów międzynarodowych, makroekonomii gospodarki otwartej i międzynarodowej integracji gospodarczej, szeroko pojętych finansów oraz rynków finansowych, a również wokół zastosowań metod ilościowych, w tym modelowania ekonometrycznego w badaniach ekonomicznych. Prowadzi wykłady na uczelniach w kraju i zagranicą, m. in. we Francji, Grecji, Włoszech, Turcji, Wielkiej Brytanii.Jest autorem ponad 180 publikacji i innych prac naukowych (w tym 2 podręczników i 4 monografii samodzielnych) z ekonomii i finansów oraz autorem i współautorem 150 ekspertyz dla biznesu.Członek American Economic Association, Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości (członek komisji rewizyjnej), Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (członek Rady naukowej).

ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński

Prezes Zarządu, Fundator New Tech Universty Foudation, wykładowca akademicki, były rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Przez dwie kadencje (2012-2020), pełnił funkcję Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego bogate osiągnięcia obejmują tytuł Profesora Nauk Społecznych oraz wyróżnienie Doktora Honoris Causa Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku na Ukrainie. Jest także Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Brok nad Bugiem.

Znakomity naukowiec, autor ponad 200 publikacji naukowych, Stanisław Dziekoński brał aktywny udział w wielu projektach badawczych, zarówno w Polsce, jak i za granicą – szczególnie we Włoszech i Niemczech. Jego współpraca z Polikliniką Gemelli w Rzymie zaowocowała powstaniem prestiżowego Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW.

prof. dr hab. n. med. Andrzej M. Fal

Prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego; Kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Państwowego Instytutu MSWiA

Ukończył studia na Akademii Medycznej, Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Executive MBA Dublin/Aachen/Lilles. Jest specjalistą chorób wewnętrznych, alergologii i zdrowia publicznego.

Jest założycielem i kierownikiem Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie (obecnie Państwowy Instytut Medyczny MSWiA), wcześniej zorganizował i przez dziesięć lat kierował, a obecnie jest profesorem Katedry Zdrowia Publicznego UM we Wrocławiu. Był dziekanem Wydziału Medycznego Collegium Medicum UKSW i dyrektorem Instytutu Nauk Medycznych Collegium Medicum UKSW w Warszawie. Obecnie jest profesorem tej uczelni. Opublikował w Polsce i za granicą ponad 350 prac z dziedziny alergologii, chorób wewnętrznych i zdrowia publicznego, jest redaktorem wielu podręczników z dziedziny alergologii.

Jest prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, profesorem Honoris Causa Uniwersytetu Medycznego w Połtawie. Przewodniczy radzie naukowej NaukaPrzeciwPandemii. Jest członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Państwowej Rady Ochrony Środowiska, Narodowej Rady Geriatrii i Gerontologii, Rady Dyrektorów GLiMMER Initiative.

Był dyrektorem naukowym projektu KnowHealth, członkiem Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk. Przez dwie kadencje pełnił funkcję członka Rady Nadzorczej Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Był też przedstawicielem Polski w European Medicines Agency (EMA CAT) w Londynie, a przez trzy kadencje przewodniczącym Komitetu Europe and CIS w American Academy of Allergy Asthma and Immunology. Prof. Andrzej Fal był również członkiem zarządu światowego Stowarzyszenia Bronchologii.

W latach 1994-1996 był krajowym wydawcą European Academy of Allergy and Clinical Immunology Newsletter. W 2006 r. założył kwartalnik 'Public Health Forum’, którego jest redaktorem naczelnym.

W latach 2001-2002 zasiadał w Radzie Dolnośląskiej Kasy Chorych, a następnie kierował Departamentem Spraw Ubezpieczonych w centrali NFZ. 

Odbył staże naukowe i kliniczne w National Heart and Lung Institute w Londynie, Uniwersytecie w Lund oraz w ramach stypendium Fulbrighta, a następnie własnego stypendium uniwersytetu, w Johns Hopkins University w Baltimore.

nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, prof. uczelni, były Rektor-Komendant Akademii Pożarniczej w Warszawie

Strażak, nadbrygadier, od 2024 komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, ratownik wysokościowy, specjalista w zakresie strategicznych działań ratowniczych, w tym zwłaszcza problematyki działań i funkcjonowania specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratowniczych kierowanych do działań po katastrofach budowlanych i trzęsieniach ziemi. Wielokrotny uczestnik międzynarodowych działań ratowniczych w odpowiedzi na kryzysy i katastrofy naturalne, także w ramach struktur ONZ. Były Rektor-Komendant Akademii Pożarniczej w Warszawie. 

Janusz Piechociński

Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja, Członek Zarządu Federacji Przedsiębiorcy.pl

polski polityk, poseł na Sejm I, II, IV, VI i VII kadencji (1991–1997, 2001–2005, 2007–2015). W latach 2012–2015 wiceprezes Rady Ministrów i minister gospodarki, a także Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 1987-1999 pracownik naukowy na SGH. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Zaangażowany w działalność Związku Młodzieży Wiejskiej Wici, w PSL od 1987 r. Radny sejmiku woj. mazowieckiego (1998-2002). Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (1999-2002), w latach 2001-2002 członek Narodowej Rady Integracji Europejskiej. Był członkiem rad nadzorczych: Geotermii Mazowieckiej, Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Łapach. Obecnie Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja, Członek Zarządu Federacji Przedsiębiorcy.pl

dr Marcin Wajda

Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, adiunkt w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH

Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego; adiunkt w Kolegium Ekonomiczno­‑Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, na której również otrzymał stopień doktora nauk ekonomicznych w 2014 roku. Wykładał także na University of Liechtenstein, University of Zagreb oraz St Petersburg University. W pracy naukowej interesują go szczególnie: problematyka finansów publicznych, rozwoju regionalnego oraz polityki spójności Unii Europejskiej.

Jacek Piechota

Prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Założyciel i Prezes Stowarzyszenia „Europa-Północ-Wschód”

Prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej – wiodącej organizacji polsko – ukraińskiego biznesu.

Założyciel i prezes Stowarzyszenia „Europa-Północ-Wschód”, od 2009 roku organizatora  Baltic Business Forum – corocznego międzynarodowego forum gospodarczego w Świnoujściu,  poświęconego współpracy gospodarczej w regionie ABC – Adriatyk, Bałtyk, Czarne Morze

Założyciel i przewodniczący Rady Fundacji Chorym na Zanik Mięśni, opiekującej się ponad tysiącem podopiecznych chorych na stwardnienie rozsiane;

2001 do 2005 roku kierował i współkierował resortem gospodarki w rządzie RP. W rządzie Leszka Millera był ministrem gospodarki, w rządzie Marka Belki ministrem gospodarki i pracy.

Poseł na Sejm w latach 1985 – 2007. Kierował m.in. komisjami: Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw. 

dr inż. Wojciech Warski

Przedsiębiorca, ekspert Team Europe, członek Rady PISM, były vp Rady Dialogu Społecznego, BCC i Pracodawcy RP

Doktor inżynier nauk technicznych, absolwent Politechniki Warszawskiej. Karierę zawodową rozpoczął w 1984 r. jako programista w rodzącym się wówczas polskim przemyśle IT, dochodząc do pozycji szefa działu rozwoju firmy. W 1990 założył własną firmę informatyczną, przekształconą w 2007 r. w spółkę akcyjną Softex Data. W latach 1998-2019 był członkiem Business Centre Club, wieloletnim szefem Konwentu BCC, ministrem Gabinetu Cieni, a od 2018 r. wiceprezesem BCC. Z ramienia tej organizacji pracodawców, w latach 2012-2019, pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i Rady Dialogu Społecznego. Obecnie jest członkiem zespołu ekspertów Komisji Europejskiej Team Europe i szefem Rady Gospodarczej, działającej na rzecz aliansu politycznego opozycji demokratycznej pn. Koalicja Polska – PSL,UED. Komentuje sprawy społeczno-gospodarcze w pozarządowych kanałach telewizyjnych oraz dziennikach „Rzeczpospolita” i „Gazeta Prawna”.

dr Arkadiusz Derkacz

Członek Rady Naukowej

Arkadiusz J. Derkacz – doktor nauki ekonomicznych, specjalista ds. zarządzania w gospodarce, polityki gospodarczej oraz międzynarodowych stosunków finansowo-ekonomiczno-prawnych. Przedstawiciel ekonomii instytucjonalnej. Pracownik naukowo-dydaktyczny. Adiunkt Wydziału Nauk Społecznych Akademii Kaliskiej. Ekspert w Wydziale Statystyczno-Dewizowym łódzkiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego. Absolwent UAM w Poznaniu i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako menedżer średniego i wyższego szczebla w organizacjach międzynarodowych w Niemczech, Czechach i Austrii. Od 2008 r. po powrocie do Polski i objął stanowisko dyrektora finansowego i menedżera. Naukowo realizuje badania w zakresie ekonomii rozwoju, gospodarki cyrkularnej oraz zarządzania w gospodarce. Członek Polskiego Towarzystwa Naukowego oraz Forum Myśli Instytucjonalnej. Współpracuje z „The Forum for Social Economics” (USA). Członek Rady Redakcyjnej „Science Journal of Business and Management” (USA) i „American Journal of Management Science and Engineering” (USA).

derkacz-1011x1024

dr Michał Sobczak

Adiunkt Katedra Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytet Łódzki

Doktor nauk ekonomicznych specjalizujący się w ekonomice nieruchomości, zarządzaniu nieruchomościami, polityce mieszkaniowej oraz ekonomii społecznej w tym sektorze spółdzielczym. Adiunkt w Katedrze Inwestycji i Nieruchomości, Instytucie Gospodarki Przestrzennej, Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Praktyk związany z gospodarowaniem nieruchomościami, m. in. były Dyrektor Zarządu Nieruchomości Województwa Łódzkiego oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Zgierzu. Przedsiębiorca od 2000 roku. Wieloletni członek rad nadzorczych spółek: Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Wieluniu, Zgierskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne MARKAB Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Daszyna Sp. z o.o. Ekspert medialny UŁ. Współpracownik społeczny wielu organizacji lokalnych w Łodzi.

M_SOBCZAK-936x1024

prof. dr hab. Robert Kmieciak

Prodziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM

dr hab. w zakresie nauk o polityce, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2008 r. Prodziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Kieruje zespołem politologów skupionych wokół Zakładu Badań Władzy Lokalnej i Samorządu. Zainteresowania naukowe koncentrują się na problematyce samorządu terytorialnego, gospodarczego i zawodowego oraz polityce regionalnej. Autor szeregu prac poświęconych tematyce samorządowej.

 

unnamed

prof. dr hab. Krzysztof Jasiecki

Politolog i socjolog gospodarki
Profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk

W 1992 w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk obronił napisany pod kierunkiem Andrzeja Sicińskiego doktorat Społeczeństwo obywatelskie a problemy społeczne współczesnej Polski. W 2002 tamże habilitował się, przedstawiając dzieło Elita biznesu w Polsce. Drugie narodziny kapitalizmu. W 2015 otrzymał tytuł profesora nauk społecznych. Profesor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Filozofii, Socjologii i Socjologii Ekonomicznej Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wykładał także w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Prowadzi badania w zakresie socjologii ekonomicznej, instytucji współczesnego kapitalizmu, działań elit gospodarczych i politycznych, aktywności grup nacisku i lobbingu, materialnych oraz społecznych aspektów bogactwa, dialogu społecznego i obywatelskiego, problematyki członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz politycznych i ekonomicznych wymiarów globalizacji, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej i Wschodniej.

Członek Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Socjologiczne Uniwersytetu Warszawskiego (2019–2020). Członek Rady Naukowej Instytutu Studiów Politycznych PAN. Członek advisory board Warsaw Forum of Economic Sociology WFES, recenzent wydawniczy m.in. „Polish Sociological Review” i „Studia Socjologiczne”. Członek Rady Programowej Programu Przeciwdziałania Korupcji w Fundacji im. Stefana Batorego (2008–2013), ekspert komisji sejmowych. Członek Kapituły Klubu Polska 2025+ przy Związku Banków Polskich oraz Komisji Etyki ZBP.

prof_dr.hab_._krzysztofjasiecki_2021-410x300-1

prof. dr hab. n. med. Waldemar Kostewicz

Sędzia Naczelnego Sądu Lekarskiego
Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego

Specjalista w dziedzinie chirurgii naczyniowej oraz chirurgii ogólnej i laparoskopowej, Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie.
W latach 1983 – 2002 asystent, adiunkt – Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej II Wydz. Lek. WUM (Szpital Bródnowski). Pod kierunkiem prof. Wojciecha Noszczyka, uzyskał kolejne stopnie naukowe i specjalizacje z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej. W roku 1989 uzyskał stopień naukowy doktora na AM w Warszawie, następnie w roku 1998 stopień doktora habilitowanego. Zwieńczeniem kariery naukowej było odebranie w 2009 r. z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego nominacji profesorskiej.
Prof. dr hab. n. med. Waldemar Kostewicz jest czynnym nauczycielem akademickim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie od ponad 35 lat przekazuje studentom medycyny V i VI roku praktyczną i teoretyczną wiedzę, prowadząc ćwiczenie i wykłady z chirurgii.
Ponadto prof. Kostewicz odbył liczne szkolenia i staże zawodowe w znanych amerykańskich i europejskich ośrodkach w zakresie kardiochirurgii i chirurgii naczyń. Ma na swoim koncie ponad 350 publikacji, w tym 5 książek i ponad 30 rozdziałów w książkach dotyczących chirurgii dla studentów, specjalizujących się lekarzy i chirurgów. Prof. Kostewicz jest również jednym z pionierów chirurgii laparoskopowej w Polsce. W 2003 r. otrzymał od Ministra Zdrowia nagrodę za szczególne zasługi dla rozwoju chirurgii laparoskopowej w Polsce oraz za redakcję pierwszego na polskim rynku podręcznika „Chirurgia Laparoskopowa” PZWL.
Jest opiekunem Studenckiego Chirurgicznego Koła Naukowego oraz pomysłodawcą i opiekunem cyklicznych studenckich konferencji naukowo-szkoleniowych pod nazwą Czwartki Chirurgiczne, cieszących się od 2007r niezwykle dużą popularnością w środowisku studenckim.
Prof. Kostewicz w swojej karierze zawodowej w latach 2003-2015 pełnił funkcję Ordynatora Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. Kolejno pełnił obowiązki Kierownika II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej WUM oraz Kierownika Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej Szpitala Praskiego p.w. Przemienienia Pańskiego w Warszawie.
Należy do ponad 20 towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych. Należy do ścisłego grona założycielskiego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. W latach 2003 – 2015 był sekretarzem i wiceprezesem Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich. Od roku 2014 jest sędzią Naczelnego Sądu Lekarskiego, od 2015r prezesem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Kostewicz

dr Dariusz Maciej Grabowski

Ekonomista i polityk
Nauczyciel Akademicki

Ukończył w 1973r. studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, a od 1977 do 1989 roku pracował na tej uczelni, w 1978r. obronił doktorat. W 1980r. współtworzył NSZZ „Solidarność” na UW, a następnie współpracował z jej podziemnymi strukturami. Na początku lat 90. był doradcą ekonomicznym rządu Jana Olszewskiego. W 1997r. został posłem III kadencji z ramienia Ruchu Odbudowy Polski, w trakcie kadencji odszedł z partii i organizował własne ugrupowanie pod nazwą Stronnictwo Polska Racja Stanu (powstałe w 2000r.). Startował w wyborach prezydenckich w 2000 roku jako kandydat grupującej małe ugrupowania Koalicji dla Polski. W 2001r. uzyskał po raz drugi mandat poselski na Sejm IV kadencji z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, jako przedstawiciel SPRS . W 2002 roku przystąpił do Ligi Polskich Rodzin, z listy której, otrzymawszy 42 006 głosów w wyborach w 2004r., został posłem do Parlamentu Europejskiego. W październiku 2008r. był współzałożycielem nowej partii pod nazwą Ruch Społeczny Naprzód Polsko. W 2019r. założył partię Polska Nas Potrzebuje.

 

Dariusz_Grabowski

dr Karol Dąbrowski

Adiunkt UMCS w Katedrze Historii Państwa i Prawa

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, od 2010 roku w Warszawie w Collegium Varsoviense sprawował funkcje dziekana Wydziału Ekonomiczno-Społecznego (2010-2011); prorektora (2011-2013) oraz dziekana Wydziału Nauk Stosowanych (2013-2014). W 2012 r. pełnił też obowiązki Prorektora ds. dydaktycznych Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University. W listopadzie 2014 roku rozpoczął pracę na Wydziale Prawa i Administracji UMCS na stanowisku adiunkta w Katedrze Historii Państwa i Prawa. W międzyczasie pracował w administracji skarbowej; był ekspertem Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym; ukończył kurs języka migowego I i II stopnia; zajmował się szkoleniami z prawa autorskiego, ochrony danych osobowych i działalności fundacji. Współdziała z Kancelarią Świeca & Wspólnicy na polu nauki i szkolnictwa wyższego. Jego zainteresowania badawcze obejmują: administrację skarbową, metodologię nauki, prawne aspekty głuchoślepoty, samorząd gospodarczy, zarządzanie organizacjami pozarządowymi.

 

Maria Jolanta Batycka-Wąsik

Samorządowiec, działaczka społeczna

Jest absolwentką prawa samorządowego Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła także Podyplomowe Studia Zarządzanie i Marketing w Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu w Warszawie oraz w 2002 roku Podyplomowe Studia „Prawo Europejskie Samorządu Terytorialnego” w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W 2011 roku ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych PAN w Warszawie.

Pracowała na rzecz Mieszkańców Gminy Lesznowola od 1992 roku, a od 1998 do 2024 roku piastowała urząd Wójta Gminy. To właśnie jej inicjatywy i decyzje zaowocowały bardzo dynamicznym rozwojem Gminy Lesznowola. Na przestrzeni lat Lesznowola zmieniła swój charakter z typowo rolniczego na mieszkaniowo – usługowy. Gmina Lesznowola jest prawie w 100 procentach objęta miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego – proces ten został przeprowadzony już pod koniec lat 90. Na jej terenie działa ponad 5 tysięcy podmiotów gospodarczych, w tym duże firmy z kapitałem zagranicznym.

W uznaniu zasług i pracy na rzecz samorządności w Polsce oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego Maria Jolanta Batycka-Wąsik została uhonorowana wieloma odznaczeniami, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Odznaką Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczpospolitej Polskiej, srebrną odznaką „Przyjaciel Dziecka”, złotym i srebrnym medalem „Za Zasługi dla Policji”, Odznaką Honorową Polskiego Związku Niewidomych, odznaką „Przyjaciel Niewidomych”, odznaką „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”, złotą odznaką Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, honorowa odznaką Obrońców Ludności Polskiej na Kresach Południowo-Wschodnich II RP od Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przez zarząd Główny ZOSP RP brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa, przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych Złotym Krzyżem za Zasługi dla Rozwoju Spółdzielczości Bankowej im. Ks. Piotra Wawrzyniaka, złotą odznaką „Za zasługi dla spółdzielczości bankowej im. Franciszka Stefczyka”, odznaką Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego, srebrnym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Odznaką Honorową za zasługi dla Samorządu Terytorialnego przyznaną przez Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Zawsze uśmiechnięta profesjonalistka, która i w pracy i w życiu kieruje się zasadą „najważniejsi są ludzie”. Praca w samorządzie oraz na rzecz społeczności jest dla niej pasją.

Piotr Podgórski

Radca Prawny

Radca prawny – wspólnik w Kancelarii Prawnej Clever One. W głównej mierze zajmuje się obsługą podmiotów gospodarczych. Aktywnie działa na rzecz Mazowieckiego Zrzeszenia Przemysłu Handlu i Usług. Posiada doświadczenie zdobyte w kancelariach prawnych oraz spółkach z zakresu wielu dziedzin prawnych. W ostatnim czasie jako In-house lawyer obsługiwał największą w Polsce firmę leasingową o zasięgu międzynarodowym. Zdobywał również doświadczenie w spółkach z sektora wojskowego. Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej oraz prawie gospodarczym. Posiada doświadczenie w negocjowaniu kontraktów, eliminowaniu ryzyk prawnych związanych z prowadzeniem spółki oraz przeprowadzaniu audytów prawnych (due diligence). Interesuje się tematyką związaną z leasingiem.

Autor fachowych publikacji oraz komentarzy prawniczych w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej, Gazecie Finansowej oraz w miesięczniku Radca Prawny. Służy głosem eksperckim w audycjach radiowych oraz programach telewizyjnych. Bierze udział w licznych konferencjach biznesowych.
Ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Seminarzysta studiów doktoranckich z zakresu prawa autorskiego na Wydziale Prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Posługuje się językiem angielskim.

Piotr Oleksiak

Detektyw

Prezes agencji detektywistycznej HIIT Group SP. zo.o. i Dyrektor Regionu Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców na Warmii i Mazurach. Posiada wieloletnie doświadczenie w służbach mundurowych za co został odznaczony wieloma nagrodami i medalami. Laureat Orłów Polskiej Przedsiębiorczości w dziedzinie Detektywistyki i Wywiadu. Pomaga przedsiębiorcom zabezpieczać ich biznes oraz dba o bezpieczeństwo transakcji weryfikując przyszłych kontrahentów. Skutecznie wdraża systemy przeciwdziałania nadużyciom i jest członkiem Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska. Doradza i weryfikuje procesy bezpieczeństwa zachodzące w przedsiębiorstwach.

 

 

dr Małgorzata Rejmer

Prezes Zarządu Kancelaria Finansowa LEX

Prezes Zarządu i nestor w Kancelarii Finansowej LEX Sp. z o.o. Doktor Nauk Prawnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka także studiów ekonomicznych, studiów psychologicznych w ramach Akademii Psychologii Przywództwa (Politechnika Warszawska)., a także studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspert w dziedzinie sukcesji biznesu – tematyką zajmuje się od ponad 20 lat. Wdrożyła ponad 200 projektów sukcesyjnych.

Dziedziny prawa będące przedmiotem zainteresowań:

• Prawo cywilne, w szczególności prawo spadkowe, handlowe, prawo rodzinne i opiekuńcze oraz prawo pracy;
• Prawo administracyjne;
• Prawo finansowe, w szczególności prawo podatkowe, ubezpieczeniowe i bankowe;
• Zainteresowanie w/w dziedzinami prawa przede wszystkim przez pryzmat holistycznego ujęcia sukcesji biznesu.
Występuje w charakterze eksperta różnych poniższych organizacji w zakresie sukcesji biznesu. Reprezentuje je w relacjach m.in. z Ministerstwem Rozwoju, posłami i senatorami w zakresie planowanych zmian dotyczących polskich przedsiębiorców.

• Szkoła Główna Handlowa – wykładowca na studiach podyplomowych: „Zarządzanie firmą rodzinną”, „Sukcesja przedsiębiorstwa”;
• Inicjatywa Firm Rodzinnych – stowarzyszenie zrzeszające polskich przedsiębiorców;
• Polska Izba Handlu;
• Grupa Eurocash – największy polski franczyzodawca;
• wiele organizacji branżowych.
Zainteresowania pozazawodowe: psychologia biznesu, literatura motywacyjna i ekonomiczna, teatr, podróże, aktywne spędzanie wolnego czasu.

 

 

mgr Barbara Reduch-Widelska

Prezes Zarządu UNI-BUD

Absolwentka SGPiS (obecna SGH) oraz licznych staży: krajowych i zagranicznych, studiów podyplomowych i kursów menedżerskich od 40 lat związana jest z branżą budowlaną (COBRTI „INSTAL”, Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, KPB „UNI-BUD”. Uczestniczka staży i szkoleń zagranicznych, w tym m.in.: dwumiesięcznego stażu we Francji z zakresu zarządzania i finansowania budownictwa społecznego HLM – obecnie w Polsce TBS, zorganizowanego i finansowanego przez francuskie Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej, Mieszkalnictwa i Transportu oraz licznych szkoleń organizowanych przez Europejską Federację Przemysłu Budowlanego FIEC z siedzibą w Brukseli, organizacje europejskie, stowarzyszenia branżowe i inne organizacje partnerskie.
Od 23 lat jest Prezesem Zarządu Korporacji Przedsiębiorców Budowlanych „UNI-BUD” gdzie m.in. opracowała i wdrożyła wiele nowatorskich projektów służących eksporterom usług do UE i EOG jak np. uruchomienie centrum informacji o Unii Europejskiej, stały serwis informacyjny o zasadach działania na rynkach europejskich, w tym szczególnie niemieckim. Autorka szeregu publikacji w wydawnictwach branżowych w kraju i za granicą.
Doświadczenie swoje wykorzystuje również w pracach licznych komisji i zespołów działających na rzecz rozwoju firm zwłaszcza tych z grupy MSP oraz w działalności szkoleniowej adresowanej do eksporterów usług.
W ostatnich latach pełniła społecznie wiele funkcji na rzecz szeroko rozumianego środowiska budowlanego – była m.in. Prezesem Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości, członkiem Prezydium Kongresu Budownictwa, Współprzewodniczącą Zespołu Trójstronnego ds. Budownictwa i Gospodarki Komunalnej.

Tomasz Waźbiński

Prezes Zarządu Mazowieckiego Handlu Przemysłu i Usług

Absolwent Uniwersytetu Kształcenia Zawodowego w Hadze, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Menedżer Administracji Publicznej, dyplomata, szkoleniowiec, ekspert ds. RODO; Wyższa kadra zarządzająca administracji samorządowej, specjalista ds. integracji europejskiej, programów europejskich, kultury i edukacji oraz współpracy międzynarodowej.
Pełnił funkcję Członka Zarządu Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw; Były reprezentant Związku Województw RP w Komitecie Monitorującym Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego; Były Członek Zespołu ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw (CSR) przy Prezesie Rady Ministrów. Były Przewodniczący Rady Nadzorczej Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Były Radca, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Hadze. Inicjator powołania Polskiej Izby Handlowej w Niderlandach.
Obecnie: Prezes Mazowieckiego Zrzeszenia Przemysłu, Handlu i Usług, członek Zespołu do spraw RODO przy Rzeczniku Praw Przedsiębiorcy, Prezes AW Consulting Sp. z o.o., spółki zajmującej się ochroną danych osobowych; członek licznych kapituł nagród dla przedsiębiorców.

 

dr Konrad Dyda

Prawnik, specjalista zdrowia publicznego, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Centrum Prawa Włoskiego i Europejskiego

Prawnik, specjalista zdrowia publicznego, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Centrum Prawa Włoskiego i Europejskiego prowadzonego przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Prawa Università degli Studi di Catania, finalizuje doktorat z zakresu nauk prawnych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, słuchacz szkoły doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, kierownik grantu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Twórca i prezes Fundacji Praw Medyka, Med&Lex – Kliniki Wsparcia Personelu i Jednostek Ochrony Zdrowia sp. z o.o. oraz właściciel polsko-włoskiej firmy prawniczej Centrum Usług Prawnych i Biznesowych – Centro Servizi Legali e Commerciali. Przez ponad trzy lata pracował w kancelarii adwokackiej w Rzymie, z którą współpracuje do dziś.

 

Jerzy Dąbrowski

Wiceprezes Finea S.A., eFaktor S.A. 

Ceniony menedżer i doświadczony ekspert rynku finansowego, od roku 2022 stale związany z branżą faktoringu. Swoje doświadczenia zdobywał, z sukcesami pełniąc rolę prezesa i dyrektora generalnego Bibby Financial Services w Polsce oraz będąc wiceprezesem zarządu w Faktoria Sp. z o.o., by następnie dołączyć do Finea S.A. również w roli wiceprezesa zarządu. Były wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów. W przeszłości zarządzał Departamentem Faktoringu i Finansowania Handlu w Banku Millennium S.A., a także był związany z grupą Pekao i Bankiem Raiffeisen. Prywatnie zaangażowany w rzemiosło piwowarskie, podziela radości i troski niewielkich przedsiębiorców. Aktywnie zaangażowany w debatę publiczną na temat szeroko pojętego zarządzania należnościami  i zobowiązaniami w firmach, jak również zmian ustawowych dotyczących zakazów cesji wierzytelności. Absolwent Instytutu Ekonomii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie przez 4 lata był również pracownikiem naukowym w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych.   

 

Piotr Podgórski

Radca Prawny

Radca prawny – wspólnik w Kancelarii Prawnej Clever One. W głównej mierze zajmuje się obsługą podmiotów gospodarczych. Aktywnie działa na rzecz Mazowieckiego Zrzeszenia Przemysłu Handlu i Usług. Posiada doświadczenie zdobyte w kancelariach prawnych oraz spółkach z zakresu wielu dziedzin prawnych. W ostatnim czasie jako In-house lawyer obsługiwał największą w Polsce firmę leasingową o zasięgu międzynarodowym. Zdobywał również doświadczenie w spółkach z sektora wojskowego. Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej oraz prawie gospodarczym. Posiada doświadczenie w negocjowaniu kontraktów, eliminowaniu ryzyk prawnych związanych z prowadzeniem spółki oraz przeprowadzaniu audytów prawnych (due diligence). Interesuje się tematyką związaną z leasingiem.

Autor fachowych publikacji oraz komentarzy prawniczych w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej, Gazecie Finansowej oraz w miesięczniku Radca Prawny. Służy głosem eksperckim w audycjach radiowych oraz programach telewizyjnych. Bierze udział w licznych konferencjach biznesowych.
Ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Seminarzysta studiów doktoranckich z zakresu prawa autorskiego na Wydziale Prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Posługuje się językiem angielskim.

Scroll to Top