Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców

Aktualności

Przedsiębiorcy.pl w interesie przedsiębiorców - ANKIETA

Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl, działając w interesie przedsiębiorców, szczególnie z branży gospodarki odpadami, zwróciła się do przedsiębiorców z branży gospodarki odpadami z prośbą o wzięcie udziału w specjalnie przygotowanej ankiecie. Jej wyniki wyraźnie pomogą Federacji w podejmowaniu dalszych, stanowczych apeli adresowanych do rządu o zmianę rażąco niekorzystnego dla Państwa projektu ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, przedstawionego przez Ministerstwo Cyfryzacji.Branża gospodarki odpadami znalazła się wśród 18 branż, których dotkną restrykcyjne regulacje wspomnianego projektu ustawy.


Polska zobowiązana jest do wdrożenia (implementowania) unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2555 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (dyrektywa NIS 2). Projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, zaproponowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, w sposób daleko idący wykracza jednak poza regulacje dyrektywy unijnej NIS 2, wprowadzając liczne restrykcje dla przedsiębiorców, nieprzewidziane w tejże dyrektywie. W ich wyniku przedsiębiorcy, w tym przedsiębiorcy z branży gospodarki odpadami narażeni są na – niejednokrotnie – gigantyczne koszty.

Projekt ustawy wprowadza pojęcie tzw. dostawcy wysokiego ryzyka. W przypadku uznania przez rząd, że dana firma, z której dostaw korzysta drugi podmiot gospodarczy, jest dostawcą wysokiego ryzyka. W tym przypadku przedsiębiorca jest zmuszony do wycofania na własny koszt wszelkich produktów czy usług informacyjno – komunikacyjnych, zakupionych od tego dostawcy, w zakreślonym przepisami terminie. Istotne jest to, że taka decyzja może być podjęta „uznaniowo” przez Ministra Cyfryzacji, w oparciu o całkowicie nieprecyzyjne kryteria, odnoszące się np. do kraju pochodzenia danego dostawcy, z którego usług lub sprzętu firma korzysta. Tego rodzaju ocenom podlegać będą wyłącznie dostawcy spoza krajów Unii Europejskiej i NATO, a zatem np. dostawcy z państw azjatyckich, które mają bardzo duży udział w polskim rynku. Spowoduje to konieczność wyeliminowania wszelkiego sprzętu pochodzącego od takiego dostawcy, a także potrzebę nabycia nowego, na własny koszt. Mowa jest tutaj o sprzęcie i usługach informacyjno – komunikacyjnych, a zatem np. o oprogramowaniu komputerowym.

Uznanie dostawcy takiego sprzętu za dostawcę wysokiego ryzyka zmusi przedsiębiorców do poszukiwania nowego dostawcy, którego oferta niejednokrotnie może być znacznie mniej konkurencyjna cenowo, aniżeli ta przedstawiona przez dotychczasowego dostawcę. Często zdarza się też tak, że dotychczasowy dostawca może być jedynym podmiotem, oferującym tak profesjonalny sprzęt, jak i usługi, z których firma korzysta.

Pytania zawarte w ankiecie mają służyć wykazaniu rządzącym tego, jak duże koszty ponosi przedsiębiorca na zakupiony sprzęt lub usługi i jak ogromnym przedsięwzięciem dla niego będzie konieczność wymiany tego sprzętu na inny (nowy). Wyniki te zamierzamy przedstawić rządzącym, kierując się interesem przedsiębiorców, zachowując oczywiście pełną anonimowość. Pragniemy ukazać jedynie skalę problemu, jaki powstanie w przypadku wprowadzenia w życie ustawy w zaproponowanym kształcie.

Zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety przedsiębiorstwa w branży gospodarki odpadami.

Ankieta jest anonimowa.

LINK DO ANKIETY:

https://forms.gle/vZgSLKKwpfytadSz5



Scroll to Top