Aktualności
TWORZYMY NOWE STANDARDY OBROTU GOSPODARCZEGO - nawiązanie współpracy z IBiRNP
Narodowy Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości zawarł porozumienie o współpracy z Instytut Badań i Rozwoju Nauk Prawnych na mocy którego Centrum Mediacji działające przy Instytucie staje się stałym partnerem PRZEDSIĘBIORCY.PL Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców w zakresie rozwiązywania sporów, wprowadzając mediację jako rekomendowaną metodę prowadzenia postępowań w sprawach gospodarczych, administracyjnych oraz transgranicznych.
Nawiązanie współpracy to odpowiedź na potrzeby zapewnienia sprawności obrotu gospodarczego, ale także realny krok ku przyszłości, w której spór nie musi oznaczać konfliktu, a prawo nie musi zaczynać się w sali sądowej.
– Polscy Przedsiębiorcy potrzebują sprawności i przewidywalności,
– Państwo potrzebuje rozwiązań systemowych,
– Kultura prawna wymaga dialogu.
Mediacja to:
- krótszy czas,
- niższe koszty,
- większa elastyczność,
- możliwość ochrony relacji i wizerunku.
W gospodarce opartej na partnerstwie i współodpowiedzialności to wartość nie do przecenienia. Każde postępowanie, które zakończy się w drodze porozumienia, to mniej obciążony sąd, mniej formalizmów, więcej przestrzeni dla spraw naprawdę wymagających ingerencji jurysdykcyjnej. Podejmując współpracę chcemy pokazać, że możliwa jest nowa jakość – oparta na zaufaniu, profesjonalizmie, odpowiedzialności i procedurze, która prowadzi do rozwiązania, a nie eskalacji.
Z zadowoleniem odnotowujemy także, że nasze porozumienie zostało zawarte w czasie, gdy Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało wprowadzenie obligatoryjnej mediacji w sprawach budowlanych.

